Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Õpilasvõistlus “Euroopa koolis” 08.05.1995

Postimees, lehekülg 17
Print

Euroopa ühinemise teemaline õpilasvõistlus “Euroopa koolis” on tradistsioonidega kunsti- ja kirjatööde võistlus, milles juba neljandat aastat löövad kaasa ka Eesti noored. Tallinnas Draakoni Galeriis toimunud autasustamisel selgusid 1995. aasta Eesti sisese võistluse paremad, kelle hulgas oli rohkelt ka tartlasi.

“Euroopa koolis”

on üha laieneva osavõtjaskonnaga rahvusvaheline õpilaste kunsti- ja kirjatööde võistlus, mis toimub tänavu juba 43. korda. Euroopa Nõukogu, Euroopa Komisjoni, Euroopa Kultuurifondi ning Europarlamendi patronaaži all toimuvast üritusest võttis möödunud aastal osa 700 000 õpilast 27st Euroopa riigist.

Iga osaleva riigi ülesandeks on läbi viia oma rahvuslik konkurss, mille temaatika peab seonduma vastaval aastal valitud üle-Euroopalise ühtse teemaga. Riigisisesele võistlusele ettekirjutusi praktiliselt pole, mis võimaldab igal riigil korraldada oma kultuuritraditsioonidele ja võimalustele vastav konkurss. Võimalike esitusvormidena on mainitud esseesid, luulet, joonistusi ja fotosid, aga ka videosid, filmistsenaariume, mänge ja arvutitarkvara. Iga riik autasustab oma parimaid; edukamatele korraldatakse mitmeid üle-Euroopalisi kohtumisi.

 

Eestis

tegeleb õpilasvõistluse läbiviimisega juba neljandat aastat “Euroopa koolis” Eesti Komitee ja Riigi Kooliamet. Koolide osalus ja aktiivsus sõltuvad eelkõige informeeritusest konkursi toimumise kohta ning õpetajate-juhendajate entusiasmist.Tartu koolid osalevad võistluses juba kolmandat aastat. Enne riiklikku vooru korraldatakse linnasisene võistlus, kuhu tänavu laekus 360 kunsti- ja 82 kirjatööd. Parematest kunstitöödest oli “Vanemuises” üleval näitus. Ligikaudu veerand Tartus laekunud töödest saadeti riiklikule konkursile, kust Tartu laste tööd on traditsiooniliselt võtnud suure osa auhindadest. Vaieldamatult on suured teened tartlaste edus Helle Kaljustel, kes Tartu koolide tegevust koordineerib ja õpilasvõistlust propageerib. Sel aastal Eestis välja antud 32-st Pro Futura medalist 12 said tartlased. Teiste hulgas said ka kolm edukalt esinenud Tartu õpilast õiguse suvisteks preemiareisideks: Strasbourgi on minemas Andres Lauringson (HTG) ja Hollandisse Urmo Kaber (HTG) ja Mare Leiten (14. kk).