Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Friends of the Earth-International 01.09.1996

Rahvusvahelised finantsinstitutsioonid, Ida-Euroopa ja keskkond, lehekülg 5
Print

Rahvusvaheline Maa Sõprade organisatsioon (Friends of the Earth-International, FoEI) on mõjukas keskkonnakaitseorganisatsioonide ühendus, mis sai 1996. aastal juba 25 aastaseks. FoEI on katusorganisatsioon, millega saavad ühineda juba eksisteerivad keskkonnakaitsega tegelevad organisatsioonid. Ühest riigist saab vaid üks organisatsioon olla FoEI liikmeks; näiteks Eestist on FoEI liikmeks Eesti Roheline Liikumine.

Juba mitu aastat on Maa Sõprade organisatsioon tegelenud rahvusvaheliste finantsinstitutsioonide teemaga. Eriti seoses Maailmapanga ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) 50. aastapäevaga 1995. aastal aktiviseerus FoEI-poolne finantsinstitutsioonide reformimist nõudev kampaania. FoEI oli ka laiaulatusliku ülemaailmse kampaania 50 Years Is Enough! (50 aastast piisab!) algatajaid ja koordineerijaid.

Pärast Maailmapanga ja IMFi 50. aastapäevaga kaasnenud aktiivsust on FoEI oma rahvusvaheliste finantsinstitutsioonide alast tegevust ümber korraldamas ja elavdamas. Vastav töögrupp täpsustas oma lähiaastate eesmärke kohtumisel 1996. aasta jaanuaris; kampaanias osaleb umbes 30 Maa Sõprade rahvuslikku organisatsiooni. Lobbytööd on 1995. aastal tehtud Maailmapanga, IMFi ja regionaalsete arengupankade (Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank EBRD, Aasia Arengupank ADB) aastakoosolekutel, aga ka näiteks Kopenhaageni sotsiaalkonverentsil (Social Summit), Berliini kliimamuutuste konventsiooni konverentsil (Climate Conference) ja seitsme juhtiva tööstusriigi (G7) tippkohtumisel Kanadas Halifaxis.

Viimasel kahel aastal on rahvusvaheline Maa Sõprade organisatsioon olnud üks neist, kes on aktiivselt vastus seisnud EBRD kavale finantseerida Mohovce tuumajaama ehitust Slovakkias ning tugeva surve tõttu oli EBRD sunnitud oma osalusest loobuma. Samuti on FoEI olnud osaline mõlema siiamaani esitatut petitsiooni ettevalmistamisel Maailmapanga iseseisvale järelvalvekogule (Inspection Panel). Nüüdseks on Maailmapanga poolt kavandatud Aruni tammi projekt Nepaalis peatatud ning ka Planafloro projekti ohtlik mõju Brasiilias vähenenud.

Rahvusvahelise Maa Sõprade organisatsiooni finantsinstitutsioonide projekt on senisest enam tähelepanu pööramas ka Euroopa Investeerimispanga kasvavale aktiivsusele Ida-Euroopas. Suureneva tähelepanu all on ka Maailmapanga tütarpanga IFC (Rahvusvaheline Finantskorporatsioon) tegevus, kuna tegu on panga ühe kiiremini areneva haruga, mis võimaldab laene vaid erasektorile. Palju tööd tehakse Maa Sõprade organisatsiooni poolt ka eesmärgiga saavutada vaeste arengumaade võlakoorma vähenemist Maailmapanga ja IMFi poolt.