Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Milles seisneb nõuniku töö Brüsselis? 15.06.2007

Eesti Loodus, lehekülg 11
Print

Toomas Kukk (Eesti Looduse peatoimetaja): Töötad hetkel Brüsselis, mis teed?

Töötan aasta lõpuni Brüsselis Euroopa Parlamendis sotsiaaldemikraadist saadiku Andres Tarandi keskkonnanõunikuna. Otsisin mõneks ajaks vaheldust ning Europarlament oma multikultuursuse ja üle-euroopalise haardega tundus põnev töökeskkond. Reeglina on saadikutel kohapeal kaks täiskohaga ablist, nii jõuab rohkem teha ja hiiglasliku süsteemi (pea 800 saadikut ja üle 5000 ametniku) tegemistest mingitki ülevaadet omada.

Kliimateadlasena keskendub Tarand ise peamiselt oma põhikomisjoni - tööstuse, teadusuuringute ja energeetikakomisjoni - tegemistesse, mina hoian silma peal rohkem keskkonna-, rahvatervise ja toiduohutuse komisjoni tööl, kus Tarand on asendusliige. Minu töö peamiseks sisuks on parlamenti tulevate erinevate keskkonnavaldkonna direktiivide ja määruste eelnõude analüüsimine ja parandusettepanekute koostamine. Sisuliselt sama töö, mida Eesti Rohelise Liikumise ja Eesti Keskkonnaühenduste Koja poolt aastaid teinud olen, kuid siin on lisandunud ka poliitiline dimensioon ja see on põnev. Erakonnad kannavad siin erinevalt Eestist väga selgelt eristuvaid ja paikaloksunud maailmavaateid ning see väljendub loomulikult ka keskkonnakomisjonis. Õnneks pole siin koalitsiooni ja opositsiooni ning teerullimeetodi asemel praktiseeritakse kompromisside kunsti. Et Tarandi sõnastusettepanekule edu tagada, tuleb saada toetus ka paljudelt teistelt fraktsioonidelt (sotsialistidel on umbes 25% kohtadest) ja sellist kulissidetagust suhtlust on palju.

Aitan vajadusel Tarandil kõnesid ja artikleid ette valmistada, olulistes küsimustes taustainfot koondada - töö nagu nõunikul ikka. Teemasid on seinast seina – kalavarude majandamine, bioloogilise mitmekesisuse kaitse, kliimamuutustega võitlemine, tuumaenergia roll Euroopas. Iga päev toimub arvukalt paralleelseid koosolekuid ja seminare; olulistes valdkondades info kogumine ja vahendamine võtabki suure osa ajast.