Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Eestlaste võimalused Euroopa Parlamendis 17.04.2009

Virumaa Teataja, lehekülg 2
Print

Neil päevil võib mitmes linnas näha Keskerakonna reklaame tekstiga "Reformierakonna ideed on ajaloo prügikastis." Valimiskampaania on alanud, seega ei midagi erilist? Siiski - nende kahe erakonna saadikud kuuluvad Euroopa Parlamendis samasse, liberaalide fraktsiooni! Eurovalimiste kontekstis on seega sisuliselt tegu ühe erakonnaga.

7. juunil valitakse üle 5 aasta taas Euroopa Parlamendi saadikuid, keda järgmises koosseisus saab olema kokku 736. Eestist saadetakse Brüsselisse tööle 6 saadikut. Saadikud ei esinda mitte oma liikmesriike, vaid üle-euroopalisi erakondi ja maailmavaateid. Millised fraktsioonid Europarlamendis tegutsevad ja millised on Eestist valitavate saadikute šansid "pildile pääseda?"

Oluliseks näitajaks Euroopa Parlamendis on paljurahvuseliste parlamendigruppide sisemine ühtsus – kas suudetakse kujundada seisukoht, mida terve fraktsioon hääletusel järgiks? Loomulikult on iga saadik oma otsustes vaba, aga on selge, et fraktsiooni ühtsus on teiste fraktsioonidega eelnõude läbiarutamisel tugevaks valuutaks.

Suurte fraktsioonide mured

 Europarlamendi suurima, Euroopa Rahvapartei fraktsiooni moodustavad konservatiivid ja kristlikud demokraadid. Eestist kuulub sellesse poliitilisse perekonda IRL, kel Europarlamendis üks saadik. Hetkel kuulub konservatiivide fraktsiooni kokku 288 saadikut. Suuruselt teise – sotsialistide fraktsiooni kuulub täna 217 saadikut. Eestist kuulub sinna hetkel 3 sotsiaaldemokraati, eelolevate valimiste järel saab neid olema oluliselt vähem.

Euroopa Parlamendi kahel suurima poliitilise pere – konservatiivide ja sotsialistide – ühiseks probleemiks on fraktsioonide sisevastuolud. Sisemiste erimeelsuste tõttu ollakse raskustes fraktsiooni ühiste seisukohtade kujundamisel, palju aega ja energiat läheb omavaheliste maailmavaateliste erimeelsuste silumiseks. Selliste vastuolude suuruse näiteks on Briti konservatiivide otsus lahkuda pärast eelolevaid valimisi fraktsioonist ja liituda euroskeptikute fraktsiooniga. Täna on Briti konservatiive Euroopa Parlamendis 51. Kui poolsada saadikut ei suuda 288-liikmelises fraktsiooni oma seisukohti soovitud määral kaitsta, siis mida suudab seal näiteks üks IRL saadik?

Suurtes fraktsioonides suudab väikeriigist valitud üksik saadik oma ideed kuuldavaks teha, kui ollakse fraktsiooni juhtidega "sina peal" või kui omatakse oma fraktsioonis mõjukaid protežeesid. Hiigelsuure parlamendi kiires elus on suure fraktsiooni üksik saadik õnnelik, kui saab parlamendi liftis fraktsiooni juhiga paar lauset vahetada.

Kaalukeeleks on "keskmikud"

 Tänase suuruselt kolmanda fraktsiooni moodustavad liberaalid. Euroopa Parlamendi liberaalide fraktsiooni kuuluvad sõbralikult koos nii Reformierakonna kui Keskerakonna saadikud ning on selge, et ka selle fraktsiooni ühtsusesse tuleb suhtuda teatud reservatsioonidega. Reformierakonna ja Keskerakonna saadikud on Brüsselis piltlikult öeldes pinginaabrid, seega jagavad sama maailmavaadet ja hääletavad ühtemoodi. Kuna ka 2009.a. valimiste järel soovitakse koos samasse fraktsiooni jääda, siis oleks neil erakondadel strateegiliselt mõistlik kogu valimiskampaania Eestis ühiselt planeerida, rahastada ja läbi viia.

Euroopa Parlamendi "keskmikud" on täna 44 saadikuga euroskeptikud, 43 saadikuga rohelised ja 41 saadikuga kommunistid. Tunnustatud Euroopa Liidu poliitikate uurija, professor Simon Hix on ennustanud, et 2009.a. valimiste järel suureneb parlamendis eelkõige "keskmike" osakaal ja tähtsus. Euroskeptikute fraktsiooni hakkaks kuuluma Rahvaliidu esindaja, kelle edu on siiski väga vähetõenäoline. Kommunistide fraktsioon ei saa Eestist täiendust, rohelistel on aga reaalne võimalus.

Valituks osutudes hakkaks Erakond Eestimaa Rohelised kandidaadid kuuluma Euroopa roheliste fraktsiooni. Roheliste ja Euroopa Vabaliidu ühises fraktsioonis on hetkel 37 rohelist. See ühendab rohelist maailmavaadet kandvaid parteisid kogu Euroopast. See on fraktsioon, kus üksteist tuntakse ja kuulatakse ning kus ka Eestist loodetavasti valitav saadik saab oma teemasid maksma panna. Olles fraktsiooni suuruselt Europarlamendis "keskmike" seas, osutuvad roheliste hääled sageli hääletustel kaalukeeleks.