Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Bensiinilimiit ja gamburger* 22.09.2010

blogi,
Print

Mul on jäänud mulje, et linnas väljub politseipatrull autost ainult äärmise vajaduse korral - näiteks hamburgeri ostmiseks. Aga patrullida saaks vabalt ka autota. Hetkel Vilniuses olles tabas silm politseid liikumisvahendil nimega Segway.

Aastat viisteist tagasi oli politsei suurimaks probleemiks autode vähesus. Tulid jõukamad ajad autopuudus kadus. Ühest küljest tore - väljakutse peale saab bensiinilimiidile mõtlemata kohale kihutada. Teisalt kohtab nüüd tänaval politseid haruharva, sest patrullid eelistavad mugavalt autos lösutada. Mis minu asjatundmatu arvamuse kohaselt turvatunnet väga palju ei suurenda.

Brüsselis elades harjusin ruttu ratsapolitseiga, Eestis on siin-seal näha olnud jalgrattal korrakaitsjaid. Politsei asi peaks olema luua turvatunnet. Nii kohalikul kui turistil on pisut julgem, kui rahvahulgas aeg-ajalt mõnd politseinikku näeb. Kuigi ka sellega ei tasu vinti üle keerata, nagu mitmed terrorihirmus maailma suurlinnad on lahjuks teinud.

Täna Vilniuses nähtud Segway-politsei oli huvitav atraktsioon igavas tänavapildis, aga kodusel politseiametil soovitaks siiski kalli Segway asemel investeerida esialgu jalgratastesse või mugavatesse jalanõudesse. Maastikuratas on kurikaela jälitamiseks kindlasti praktilisem, kui Segway - viimasega pole vist kuigi mugav näiteks kõrgeid äärekive ületada. Samas on rahvarohkel kõnniteel vaikselt kulgemiseks ja oma kohalolekuga turvatunde tekitamiseks Segway ilmselt mugavam kui jalgratas.

Segway-teema on aga Eestiski mõnevõrra aktuaalne - samal päeval Euro saabumisega jõustub 1. jaanuaril 2011 liiklusseaduse muudatus [vt https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13335732], mis esmakordselt Segway kasutust reguleerib. Segway kannab uues seaduses toredat eestikeelset nime ’tasakaaluliikur’ ja sellega lubatakse sõita nii kõnniteel kui rattateel. Roheliste eestvõttel lubab sama seaduseparandus lõpuks ka jalgratturid kõnniteele (tõsi küll, vaid tingimusel, "kui sõiduteel sõitmine tee seisukorra tõttu on oluliselt raskendatud"). Hakatuseks asi seegi.

* Olen Venemaal kohanud burgeriputkal sellist ladina tähtedes "otsetõlget"