Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Vastus Postimehe arvamusloole "Roheline lobi" 05.07.2010

blogi,
Print

Tänase Postimehe juhtkirjas "Roheline lobi" on Mikk Salu moonutanud tõde moel, mis sunnib sulge haarama.
 

Salu andis nimelt mõista, nagu oleks suutnud Gazprom läbi NordStreami oma huvides tegutsema panna Saksamaa keskkonnaorganisatsioonid BUND ja NABU, tehes neile muuhulgas "10 miljonit eurose rahasüsti". Tõde on mõnevõrra teistsugune. BUND on aastaid NordStreami gaasijuhtme vastu võidelnud, kaevates firma muuhulgas kohtusse, kuna gaasijuhtme projekt oli selges vastuolus kehtivate keskkonnanormidega. Mikk Salu viidatud 10 miljonit eurot polnud mitte toruehitajate salakaval altkäemaks keskkonnakaitsjatele, vaid kohtuasja raames gaasifirmale osaks saanud karistus.

Saavutatud kohtuvälise leppega loodi projekti keskkonnakahju leevendamiseks eraldi fond, kust ei kuku BUND-i või NABU kukrusse ei otse ega Salu viidatud ’kopsakate palkade’ kaudu sentigi. Organisatsioonide ainus seos fondiga on oma esindajate omamine tolle nõukogus, mille tööd ei tasustata.

Nii BUND, Eesti Roheline Liikumine kui teised keskkonnavõrgustiku Friends of the Earth liikmed juhinduvad rangetest sisemistest reeglitest, mis välistavad raha vastuvõtmise, mis on otse või kaude seotud keskkonnavaenulike firmadega.

Sarnaselt meie Saksamaa sõsarorganisatsioonile BUND-ile kaebasime ka meie NordStreami projekti kohtusse Soomes ning taotlesime ka rikkumismenetluse algatamist Euroopa Komisjonilt, kuid kahjuks edutult.