Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Kultuurimaja parki, aga ühel tingimusel 23.03.2021

Tartu Postimees, lehekülg 4
Print

Tartu südalinna kultuurikeskuse (SÜKU) parki ehitamise mõte tekitab vaidlusi, mis hakkavad juba hiljutise tselluloosisõja mõõtmeid võtma. Parkide ja puude kompromissitu kaitsjana olen nõus kultuurimaja rajamisega parki, aga ühel tingimusel. 

Tartus käib juba aastakümneid hiiliv parkide hävitamine. Iga üksiku parginurga või puu kaotamisega kaasneb linnaisade poolt sama jutt – rohealad on meile küll väga olulised, aga hetkel on hädasti vaja kaotada siit mõned puud, sellel pole ju teab mis grandioosset mõju. Ja nii võetakse ette järgmised puud ja siis jälle järgmised. Äsjane musternäidis kahe abilinnapea sulest: "Tartu kesklinnas on sõjahaavade tõttu rohelust aga küllalt palju, ühe olulise kultuurihoone võime me sellesse rohelusse mahutada ilma, et sellest oluliselt elukvaliteedis kaotaksime." Linna kodulehel olev selgitus "Hoone sobitatakse parki, mitte ei ehitata pargi asemele" tekitab koguni küsimuse, kas maja hakkab parki säilitavalt puude kohal õhus hõljuma? 

Nüüd aga minu pakutava tehingu juurde. Saagige need üldplaneeringu kaardil kaduma määratud täies elujõus 56 puud - suuremalt jaolt pärnad, aga ka paar kaunist püramiidtamme ja hõbekuuske. Ehitage poole pargi asemele see hoone, mille vajaduses ju iseenesest keegi väga ei kahtle, aga see rüüstetöö peab saama väärikalt kompenseeritud. Kompensatsiooniks oleks uute puude istutamine, aga mitte kuhugi nurga taha Ihaste põllule või Jänese matkaraja äärde. Võtke üles kogu Vabaduse puiestee asfalt turuhoonest kuni botaanikaaia nurgani, vedage muld asemele ja rajage tänase autotee asemele kõrghaljastusega roheala, kenade pargipinkide ja muu inimsõbraliku kraamiga. Alaline autovabaduse puiestee, mis oleks esimene sisuline samm, et luua kaua räägitud juurdepääs Emajõele. Minu pakutud tehingu saab kenasti fikseerida arutluse all olevas üldplaneeringus. Reformierakond ja SDE - kui olete nõus, võite minupoolest pargis saed käima tõmmata. 

Aga tegelikult ärritame üksteist selle kultuurimaja ja pargi teemaga ilmaasjata. Linnal pole ju raha, et seda maja ehitada. Riigikogu poolt oleks erakordselt rumal anda kultuuriobjekti toetus Tartu linnale, mis ERMi jaoks äsja sellise toetuse sai. Jah, ma olen väga suur Tartu patrioot, aga ma olen ka eestlane ja mulle läheb väga korda minu riigi regionaalne tasakaal ja hea käekäik ka Pärnus, Narvas, Kuressaares. Praegu lihtsalt ei ole Tartu kord.