Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Punakotkad 25.02.2014

blogi,
Print

Nädala eest pidi kolleeg varahommikul missioonile lendama. Suur oli üllatus, kui ta hoopis kontorist eest leidsin. Selgus, et Genfi lennuväljal lahendati parasjagu kaaperdust ja hommikupoolsed lennud tühistati. Uudis oli omapärane kahest aspektist.


Esimene on kaaperdamist teostanud piloodi informeeritus ilmaelust. Kaaperdajaks oli teadupärast Etioopiast Itaaliasse tulnud liinilennuki teine piloot. Operatiivses plaanis oli tema plaan hiilgav – juba Sudaani kohal läks esimene piloot tualetti ja kuna terrorihirmus on nüüd lennukites kokpitid seestpoolt lollikindlalt suletavad, nautis teine piloot ülejäänud lennu üksindust. Tualeti kasutamise võimalust tal enam polnud, aga ilmselt oli ta selleks katsumuseks vaimselt ja füüsiliselt valmis. Roomast lendas ta joonelt üle ja plaanis Genfis asüüli taotleda. Maailmas palju ringireisiv piloot oleks võinud teada, et Šveits kuulub Schengenisse so mõistlikum oleks olnud kahekesi sõbralikult lõpuni roolida ja Roomast rongiga Genfi sõita, et seal siis asüülitaotlus rahulikult sisse anda. Nüüd ootab teist pilooti 20 aastat vanglat. No ei pea nii lühikesel otsal lennukit rongile eelistama!

Teine humoorikas aspekt on militaarset laadi. Itaalias ja Prantsusmaal aeti öösel hävitajad kohe õhku, mis siis kaaperdatud lennukil silma peal hoidsid. Šveitsi õhuruumis hävitajaid polnud (vahemärkuseks - Šveitsil on traditsioonidega tugev armee, sh ainuüksi F-5 ja F-18 hävitajaid kokku üle 80 tk). Siinne armaada ei sekkunud, kuna unetud etiooplased maandusid Genfis kl 6 hommikul, mis aga on karjuvas vastuolus Šveitsi sõjapidamisreeglitega. Vastavalt kehtestatud reeglitele peavad siinsed punakotkad olema võitlusvalmis hommikul kl 8-12 ja siis pärastlõunal kl 13:30-17. Ehk siis lendurid sõna otseses mõttes magasid, kui nende õhuruumi ärevus läbis. Nõustugem - rünnata vaprat Šveitsi konföderatsiooni ööpimeduse varjus oleks ennekuulmatu alatus! Šveitsis on varsti tulemas uute hävitajate ostu asjus rahvahääletus ja ma pole kindel, kas šveitslased tahavad jätkata lennuväe angaaridesse kalli raua kollektsioneerimist, mis vaid loetud tundideks värske õhu kätte veeretatakse.