Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Killuke looduskaitseringi avamatkast 23.10.1992

Universitas Tartuensis, lehekülg 3
Print

Nagu korralikku muinasjuttu, tuleks sedagi lookest siin alustada iidamast-aadamast; olgu selleks siis tagasivaade Tartu üliõpilaste looduskaitseringi (TÜLKR) ajalukku.

Oma asutamise hetkel, 1958. aastal oli ring esimene omataoline Nõukogude Liidus ning arvatavasti unikaalne ka maailma ulatuses (võib-olla mitte just kõige parem võrdlus: rohelise liikumise teke ja artikuleeritum väljendumine selles  valdkonnas langeb maailmas 60-ndate aastate lõppu) – ju oli siis eestlane säilitanud vaatamata "tsiviliseerituse" kasvule siiski arvestatava sideme loodusega ning (tihti seda ise teadvustamata) püüdluse elada ja tegutseda loodust säästes.

Kui oma esimestel aastakümnetel oli TÜLKR-i tegevus väga mitmekesine ning toetajaskond rohkearvuline, siis viimasel ajal on looduskaitseringi korraldatavaid üritusi ja neil osalejaid järjest vähemaks jäänud. Oleks vist vale sellega seoses õhates vanu häid aegu taga kiita ning ringile tema praegust passiivsust ette heita – ajad on teised studiosus’e enesearendamise ja vaba aja sisustamise võimalused tohutult avardunud ning sellest järelduvalt on looduskaitseringi üritustel käimine osale "looduseinimestest" lihtsalt mingiks tavaks ja traditsioonilises vormis õppimisest mõnusaks vahelduseks jäänud. Kuna alati on eelistatud kvantiteedile kvaliteeti, siis on reklaam TÜLKR-st ja tema tegemistest kahjuks olnud üsna kasin – vanade olijateni jõuab info kõikvõimalikke kanaleid pidi niikuinii ning uusi nägusid, kes alati on teretulnud, satub ringi üritustele kahetsusväärselt harva.

Üheks rebaste kaasatõmbamise ürituseks oli mõeldud traditsiooniline avamatk 11. oktoobril, millest kohe ka veidi pikemalt juttu tuleb. Rebastega seoses peab kahjuks ära märkima, et oktoobri keskpaiga kohta tavatult külma ja lumise ilma tõttu (?) oli soojast voodist välja roninud vaid kümmekond Tartu üliõpilast; küll aga tegid sügisese avamatka kaasa parasjagu TÜLKR-il külas olnud 35 Helsingi ülikooli keskkonnakaitsetudengit, kes eelistasid pühapäevase päeva Nooruse tänava ühika asemel veeta metsas hulkudes. Samuti lõid kaasa mõned siin õppivad välistudengid. Külmast lõdisevatele Pekkadele oli Ahja jõe ääres loodusega tutvumine kindlasti meeldivaks vahelduseks pärast paaripäevast retke Kirde-Eesti saastatuimatesse paikadesse. Avamatk ise läks tavapärast rada: hommikul rongiga Taevaskotta, et peatuda tunnikeseks Suures Taevaskojas Ahja jõe ääres, kuulata lühikesi sõnavõtte, tutvumaks lähemalt looduskaitseringi, Taevaskoja ja üksteisega ning et pidada ära vana tava kohaselt käiviskevõistlus ülevalt paljandile üle jõe alla lagendikule. Ja arvata võib, et sel korral tehti ajalugu – mõlemad esikohad läksid Helsingi ülikooli, Mari Jüssile ja Matti Lindholmile.

Pingelisele käbivõistlusele järgnes jalutuskäik Saesaarele, kus peatuti, et teha lõkkel paar pange kuuma teed ning kuulata Tõnu Oja arvamusi Eesti rohelise liikumise ja teravamate keskkonnaprobleemide kohta Eesti Vabariigis. Pärast väikest ekslemist (ka traditsioon!) jõuti Kiidjärvele, kus arvasime paremaks sel korral oma matk lõpetada, sest ülelahe naabreid ei paistnud just vaimustavat idee minna lumesajus võiduka lõpuni ehk järgmise raudteejaamani Valgemetsas. Ja nagu külmetavate matkaliste rõõmsatest nägudest välja võis lugeda, läks TÜLKR-i avamatk päris asja ette, sest kui tihti seda praegusel ajal ikka juhtub, et üliõpilane loengus käimise ja õllejoomise kõrvalt aega leiab, et ühe päeva lihtsalt looduses ringi vaadata?

Lõpetuseks üks seik, mis seekordselt avamatkalt kõige rohkem meelde jäi: bussiga tagasi Tartu poole sõites oldi tunnistajateks autoavariile, kus sõitvale "Moskvitšile" teeäärsest metsast langev puu otse peale oli lahmatanud. Autos olijad ime läbi kannatada ei saanud ning suure puu teelt kõrvaldamisega sai päris palju nalja. Juhtunu peaks statistikutele kõneainet pakkuma; on vist üsna väike tõenäosus, et tormist murtud puu otse sõitvale autole otsa sajab. Aga nii see just oli!

Kõiki huvilisi järgmistelegi TÜLKR-i üritustele kutsudes