Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

IMFi Praha koosolek ei lahendanud võlakriisi 30.09.2000

Postimees, lehekülg 5
Print

Demonstratsioonide tõttu plaanitust päev varem ehk üleeile (so. 27. sept – PM) lõppenud Maailmapanga ja Rahvusvahelise Valuutafondi aastakoosolek oli mõneti teenimatult suure tähelepanu keskmes. Prahas peetud aastakoosolek sattus ajale, mil nafta kõrge ja Euro madal hind andsid kõneainet, kuigi mõlemal on Maailmapanga ja IMFi tegevusega väga vähe pistmist.

Traditsiooniliselt igaval ja otsustevaesel aastakoosolekul jätkus siiski kuumi teemasid, mis kirgi kütsid. Vaeseimate arengumaade suur võlakoorem sai ettearvatult aastakoosolekul peetud arutelude keskseks teemaks. Läbi aastakümnete kasvanud välisvõlad on viinud paljud arengumaad sisuliselt pankroti äärele. Tänaseks on peamised doonorriigid ja IMF nõustunud osa lootusetutest võlgadest kõige vaesemates liikmesriikides kustutama, kuid võlgade mahakandmise tingimustes on endiselt suuri erimeelsusi.

Paljud Prahasse kogunenud valitsusvälised organisatsioonid polnud üksi oma üleskutsega kustutada koheselt ja täies ulatuses

vaeseimate arengumaade võlad

Maailmapanga ja IMFi ees. Näiteks kutsus Prahas ka Kanada rahandusminister Paul Martin üles koheselt kuulutama moratooriumi välisvõla tagasimaksmisele vaeseimates riikides. Martin nimetas absurdseks olukorda, kus Maailmapank ja IMF nõuavad, et  Lääne-Aafrika saareriik Sao Tome ja Principe täidaks kvalifitseerumiseks kõigepealt 106 eeltingimust. Sao Tome ja Principe riigieelarvest läheb hetkel 2/3 välisvõlgade tagasimaksmiseks ja on selge, et sellises olukorras kannatavad näiteks tervishoid ja haridus selgelt alafinantseerimise all. Populaarse ansambli U2 laulja Bono oli Prahase sünge sõnumiga: “Võlakriisis olevates riikides sureb iga päev 19.000 last. Kui see toimuks Londoni, New Yorgi või Praha tänavail, nimetaksime seda holokaustiks.”

Kuigi G7 otsustas 1999. aasta suvel alustada kiiresti vaeseimate arengumaade võlgade kustutamisega, on seda tänaseks tehtud vaid ühes riigis - Ugandas. Paraku lõppes ka Maailmapanga ja IMFi aastakoosolek üldsõnalise lubadusega võlaprobleemiga edasi tegeleda. Samas olid hoopis massilised

demonstratsioonid

need, mis Praha aastakoosolekule oma näo andsid. Praha võimude ettevalmistused demonstratsioonide ohjamiseks osutusid aga ülepingutatuteks. Teisipäeval, Maailmapanga ja IMFi aastakoosoleku avapäeval, oli tänavail 10.000 politseinikku ehk rohkem kui demonstrante. Terve nädala Praha kohal tiirutanud helikopterid, demonstrantide vastas seisnud soomusmasinad ja eriväljaõppe saanud politsijõud läksid Tshehhi maksumaksjale päris palju maksma. Tuhandete rahumeelsete demonstrante sõnumit ei saa maha suruda ka käputäie löömameeste vägiteod Praha tänavail: Maailmapank ja IMF vajavad radikaalset reformimist.

Praha