Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Mida saavutavad meeleavaldajad 27.07.2001

Eesti Päevaleht, lehekülg 9
Print

Lippude ja loosungitega väike ja lärmakas (kui mitte vägivaldne!) grupp tõmbas kogu politsei tähelepanu endale ja nii "maandusid" demonstratsioonil osalenud keskkonnakaitsjate põhijõud selle pettemanöövri abil ühtäkki kogu politseiaheliku selja taga.

Pidas sadade poliitikute ja telekaamerate silma all maha eelneval päeval hoolsalt lihvitud lõbusa tänavateatri etenduse. Kuigi politsei peagi oma viga märkas ja meil tuli nende viisaka palve peale lahkuda, oli actioni eesmärk täidetud ning uute kiirteede ja autostumise vastane lihtne sõnum oli üle Euroopa õhtustes uudistes. Oli Euroopa Liidu riigipeade 1993. aasta tippkohtumine Kopenhaagenis ja meid, keskkonnakaitsjaid, demonstratsioonil sadakond. Euroopa Liidu 2001. aasta Göteborgi tippkohtumisel oli demonstrante tänavail kümneid tuhandeid, oli veriseid kokkupõrkeid politseiga, kaotusi kandsid poepidajad. Midagi on maailmas selle ajaga muutunud.

Demokraatlikus riigis on sõnavabadus on inimese põhiõigusi ja lippude-loosungitega tänavademonstratsioon igapäevane nähtus. Demonstratsiooni efektiivsust näitab esitatavate nõudmiste jõudmine või mittejõudmine eelnevalt valitud sihtrühma teadvusse. Näiteks Maailmapanga aastakoosolekuid ja Euroopa Liidu tippkohtumisi on demonstratsioonid saatnud terve viimase aastakümne, kuid demonstrantide sõnum on jõuliselt nähtavale tulnud alles viimasel paaril aastal. Seattle 1999 (sihtmärgiks Maailma Kaubandusorganisatsioon), Praha 2000 (Maailmapank ja Rahvusvaheline Valuutafond), Göteborg 2001 (Euroopa Liit) ja Genoa 2001 (G8) on see rida (kahjuks vägivalda sisaldanud) massidemonstratsioonidest, mis on jäädavalt muutnud poliitikute ja majandusmeeste tippkohtumiste senise vaikuse.

Kas rahvusvahelisi tippkohtumisi varjuna saatvad protestid on midagi saavutanud? Kahtlemata on. Globaliseerumine ja majandusvõimu koondumine ühe vähesematesse kätesse on teemad, mis on ühtäkki sattunud tulise avaliku debati keskmesse. On kahu, et oluliste arenguteemade mainstream meediasse jõudmise ajendiks pidi olema vägivald Seattle's, kuid aega enam tagasi ei keera. Päev-päevalt lisandub neid, kes näevad totaalses vabakaubanduses, arengumaade jätkuvas majanduslikus koloniseerimises ja keskkonna saastumises probleemi ja siit tulenev surve on algatanud protsessi, mis peab paratamatult tulemust andma. Valulike teemade jätkuv vältimine ja säästvale arengule viivate lahenduste otsimisega mittetegelemine hakkab peagi tähistama poliitikutele poliitilist enesetappu ja majandusmeestele vähenevaid kasuminumbreid.

Avalikkuse teadlikkuse tõusu kasvuga on selge, et maailma vägevate tippkohtumisi jäävad saatma massilised demonstratsioonid. Viimaste aastate suurdemonstratsioone saatval vägivallal ei saa aga loomulikult mingisugust õigustust ja on selge, et neist ei võida mitte keegi. Asi on jõudnud nii kaugele, et rahumeelsed protestijad ei julge enam vägivallatsejate kartuses demonstratsioonidele tulla. Nii näiteks otsustas mitu rahvusvahelist keskkonnaorganisatsiooni G8 tippkohtumisele Genoasse mitte minna, kuna vägivalla tõenäosus oli liiga suur. Nagu näitasid Praha ja Göteborgi demonstratsioonid, vallutavad käputäie rusikameeste lendulastud kivid kogu meediatähelepanu ning rahumeelsete demonstrantide sõnum avalikkuseni ei jõuagi. Bonnis möödunud laupäeval (21. juuli - PM) ligi 4000 osalejaga toimunud värvikireval (ja üdini rahumeelsel) Kyoto kliimaleppe sõlmimist nõudnud demonstratsioonil alustas keskkonnaorganisatsioon Maa Sõbrad (Friends of the Earth) laialdast vägivallavastast kampaaniat, jagades vastava sõnumiga (no voilence - protest is a right, violence is wrong) loosungeid ja rinnamärke. Vägivalda eitav kampaania on leidnud üle Euroopa väga sooja vastuvõtu; loodetavasti on kõik Genoas traagiliselt lõppenud demonstratsioonist õppinud ja demonstratsioonid suunduvad taas rahumeelsesse ja konstruktiivsesse vormi.