Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

WTO vaidleb Mehhikos ägedalt põllumajanduse teemadel 12.09.2003

Postimees, lehekülg 12
Print

Mehhiko kuurortlinnas Cancun'is alanud Maailma Kaubandusorganisatsiooni viiendal tippkohtumisel on põllumajanduse ja ühtsete investeeringureeglite teemad tõusnud vaidluste keskmesse. Riikidevaheliste lahkarvamuste ulatus ei välista võimalust, et sarnaselt 1999. aasta Seattle kohtumisega lõpeb ka seekordne nädalane WTO kohtumine tulemusteta.

Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) tegevus on seni võrreldes näiteks Maailmapanga või Rahvusvahelise Valuutafondiga omale jäänud ebaõiglaselt maailma avalikkuse tähelepanu alt kõrvale. Seda vaatamata asjaolule, et WTO raames lepivad valitsused kokku kogu elanikkonda mõjutavates ühtsetes kaubanduse, põllumajanduse ja keskkonnakaitse reeglites ning see mõjutab otseselt või kaudselt miljardite inimeste saatust. 10.-14. septembril Mehhikos toimuva läbirääkimistevooru teemad on sedavõrd olulised, et on kohale toonud üle 10 000 demonstrandi ning paralleelseid protestimarsse toimub ka teistel kontinentidel.

Põllumajandus keskseks küsimuseks

Oma suurfirmade huvide eest seisvad rikkad riigid üritavad Maailma Kaubandusorganisatsiooni raames toimuvale läbirääkimistele tuua üha uusi teemasid, võitmaks firmadele uusi turge. Põllumajanduses ühtsete kaubanduskokkulepete saavutamise ambitsioonikas teema oli juba WTO 1999. aasta Seattle tippkohtumise kavas, kuid sealne kohtumine lõppes massiliste rahvarahutuste taustal igasuguste tulemusteta. Põllumajandusläbirääkimiste eesmärgiks on eelkõige uute turgude avamine. Samas on selge, et arengumaad sellega läbirääkimistel ei nõustu, kui rikkad riigid ei vähenda oluliselt oma põllumeeste subsideerimist (mille ulatus hetkel on koguni 300 miljardit dollarit aastas). WTO reeglite vaimus toimuv subsideeritud tootmine ja kunstlikul madalate hindadega eksport pankrotistab arengumaades massiliselt väikefarme ning suurendab elanikkonna vaesust ja nälga.

Ent Cancun'is ei jookse vastasseis ainult rikaste ja vaeste riikide vahel. Näiteks geneetiliselt modifitseeritud organisme (GMO-sid) sisaldava toidu turule lubamise üle murravad pühendunult piike USA ja Euroopa Liit. USA on maailma suurim GMO-de tootja, samas kui Euroopa Liidu tarbijad on enamuses GMO-de lubamise  vastu. Euroopa Liidu GMO vastase moratooriumi tühistamine on praeguste WTO läbirääkimistevooru raames USA üheks peamiseks nõudmiseks üldse.

Uued reeglid suurfirmade hüvanguks?

Vaatamata sellele, et eelmisel WTO tippkohtumisel Doha's vastavat teemat edasisteks läbirääkimisteks kavasse ei võetud, soovib Euroopa Liit avada Cancun'is läbirääkimisi täiesti uutel teemadel. Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Pascal Lamy juhtimisel soovib EL algatada WTO raames ühtsete reeglite loomist investeeringute, konkurentsi ja riigihangete jaoks. Nimetatud teemade võtmine WTO kompetentsi on juba tekitanud arengumaade valitsuste tugevat vastuseisu ning võimalik, et Cancun'is ei jõuta selles valdkonnas mingite lepeteni.

Läbirääkimised ja raamlepped investeeringute valdkonnas looks soodsaid võimalusi eelkõige multinatsionaalsete firmadele, vähendades samas riikide võimalusi kehtestada oma elanike või looduskeskkonna hüvanguks teatud piiranguid ja reegleid. Maailma Kaubandusorganisatsiooni reeglid on niigi märgatavalt tugevdavad multinatsionaalsete korporatsioonide võimu, põhjustades globaliseerumisvastaste viha üle maailma. Näiteks ühtsed riigihangete raamseisukohad vähendaks WTO liikmesriikide võimalusi arendada sisemaist majandust läbi oma tootjatele suunatud riigihangete.