Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Puidu asendamine kiviga vähendab maja keskkonnasäästlikkust 23.11.2005

Tartu Postimees, lehekülg 2
Print

Vaidlustes Herne tänav 42 ehitatava kortermaja konstruktsioonimaterjali üle jõudis linnavalitsus seisukohale, et oluline on maja väljanägemine, mitte seina sisu. Ma ei ole linnapeaga nõus - seinamaterjal ON oluline!

Tartu Ülikooli teadlased on välja töötanud uute ehitiste keskkonnasõbralikkuse hindamiseks spetsiaalse ehitusmõõdiku (vt. www.geo.ut.ee/ehitusmoodik). Ülikooli metoodika vaatab ehitist kompleksselt, alates selle rajamiseks kasutatavate materjalide tootmisel tarbitavate loodusressursside kulust kuni selleni, kuivõrd on taaskasutatavad ehitise osad pärast selle lammutamist. Piltlikult öeldes ei tee murukatus hoonet ökomajaks, kui seda köetakse põlevkivi baasil toodetud elektriga. Ehitise keskkonnasõbralikkuse hindamisel tuleb hinnata ehitust kompleksselt ning üks vale materjal või lahendus võib kaotada võimaluse “heaks hindeks.”

Herne 42 näitel lepiti avaliku diskussiooni käigus kokku selles, et maja konstruktsiooniks saab puit. Puit on traditsiooniline ja looduslik ehitusmaterjal, mille kasutamist ehitustel peaks igati soodustama. Antud hoonet TÜ teadlaste loodud ehitusmõõdiku alusel hinnates oleks puitkonstruktsioon andnud hulga häid hindeid, kuna hoone ekspluatatsiooni-järgsel lammutamisel saaks puidu lihtsalt jälle kasutusele võtta. Puitkonstruktsiooni asendamine (lühikeses perspektiivis majanduslikult odavama) fibo-plokiga langetab maja keskkonnasõbralikkuse indeksit oluliselt. Kuidas näeb Herne 42 omanik ette maja ekspluatatsiooni-järgset lammutamist ning ülejääva materjali edasist käitlemist?

Herne 42 detailplaneering ehk ühiskondlik lepe lõi võimaluse positiivseks pretsedendiks - tuua täna kahjuks vaid ehitise odavusele rõhuvale turule uus väärtus, keskkonnasõbralik ja tulevikku vaatav lahendus. Linnavalitsus lõigi oma äsjase otsusega pretsedendi, kahjuks äärmiselt negatiivse - seistes ehitaja kasumi, mitte looduskeskkonna ja kohaliku kogukonna huvide eest.