Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Linnas autodeta 20.09.2007

Tartu Ekspress, lehekülg 6
Print

Sel nädalal tähistatakse Euroopas laialdaselt mobiilsusnädalat, mis kulmineerub laupäeval, 22. septembril rahvusvahelise autovaba päevaga. Eesmärgiks näidata, et ka autodest ummistunud linnakeskkonda saab muuta inimsõbralikumaks, kui linnavalitsustel vastavat soovi ja oskust jagub.

Indias ei luba usk linnatänaval liikluse seisatanud lehma eemale peletada - ta on püha. Eesti praktikas on pühaks lehmaks linnas auto. Ilmselt ilmekaim näide on Tallinna Viru keskuse juurest, kus liiklusskeemi muutmise tulemusena on jalakäijad suunatud eemaletõukavatesse maa-alustesse betoonkäikudesse, et autoliiklus maa peal sujuvalt ja segamatult kulgeda saaks. Käimasoleva Euroopa mobiilsusnädala ülesandeks on panna meid mõtlema vastupidistele lahendustele - kuidas linnu inimsõbralikumaks ja turvalisemaks muuta.

On paratamatu, et linnakeskkond on keskmiselt mürarikkam, saastatuma õhu ja vähema rohelusega kui maapiirkonnad. Samas pole tegu olukorraga, millega peab leppima. Läbimõeldult linnakeskkonda planeerides on võimalik ka kuitahes autostunud ja parkidevaest linna muuta selliseks, kus juletakse lapsi õue mängima saata ning kus jalgrattur saab liikuda gaasimaskita. Pelk autokasutuse halvustamine muidugi ei aita, vaja on töötavat alternatiivi. Euroopa kogemus näitab, et igapäevaseid autokasutajaid on võimalik panna jalgsi ja ühistranspordiga liikuma, kui kogu skeem hästi läbi mõelda. Muutes autokasutamist näiteks kesklinnas ebamugavaks (läbi piiratud ja kalli parkimise, ummikumaksude vms), tuleb paralleelselt pakkuda mugavat ja turvalist alternatiivi.

Euroopa Komisjon on valinud sel aastal mobiilsusnädala teemaks „Inimsõbralikud tänavad.” Teemaga tahetakse selgelt väljendada mõtet, et autode liiklemisruumi suurendamine ei aita lahendada hetke transpordiprobleeme. Vastupidi, autode läbilaskevõime vähendamine teedel võiks olla jätkusuutlik ja tõhus lahendus, tänu millele saavad kõik inimesed nautida tervislikumaid eluviise ilma, et seejuures väheneks nende mobiilsus. Teemapüstitus on aktuaalne ka Tartu linnas, sest ka meie linnavalitsus võiks mõista, et liiklusummikuid saab vähendada mitte ainult kalliste uute sildade ja teede ehitamise, vaid odavamate teadliku autokasutuse vähendamise meetmete läbi.

Minu praeguses ajutises kodulinnas Brüsselis sulgeb linnavalitsus sageli nädalavahetuseks liikluse tervetes linnakvartalites, et seal turg või täika avada. Müügiputkad, kontserdilavad ja kohvikud sulgevad siis terveks päevaks ka 7-realise magistraali (mis on ka Brüsseli mõistes väga suur tee), sest linnavalitsus väärtustab avalikku ja inimsõbralikku ruumi. Kõik tartlased ilmselt mäletavad, kui vaikne, rahulik ja inimsõbralik oli äkki kesklinn, kui Vabaduse puiestee hansapäevadel mitu päeva vaid jalakäijate päralt oli. Jalutaja, mängiva lapse ja jalgratturi huvidega peaks aga arvestama iga päev. Avalik ruum vajab senisest enam väärtustamist.