Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Kes on kes Euroopa Parlamendis? 02.04.2009

Grüüne, lehekülg 5
Print

7. juunil valitakse üle viie aasta taas Euroopa Parlamendi saadikuid, keda järgmises koosseisus saab olema kokku 751. Eestist saadetakse Brüsselisse tööle 6 saadikut. Saadikud ei esinda mitte oma liikmesriike, vaid üle-euroopalisi erakondi ja maailmavaateid. Millised fraktsioonid Europarlamendis tegutsevad ja millised on Eestist valitavate saadikute šansid "pildile pääseda?"

Mitmed Eestistki valitud saadikud on tunnustavalt märkinud, et erinevalt rahvusparlamentidest valitseb Euroopa Parlamendis eluterve poliitiliste maailmavaadete konkurents. Kuna Europarlamendis puudub traditsioonilises mõttes koalitsioon ja opositsioon, siis igapäevase töö olemus on argumentidel põhinev arutelu ja soov jõuda lõpuks kõiki rahuldava kompromissini. Teerullipoliitikat ei kasutata – kaks suurimat fraktsiooni omavad küll kokku üle poole häältest, kuid suudavad ja soovivad seljad kokku panna ehk vaid siis, kui parlamendi juhtivaid ametikohti valitakse.

Erakond Eestimaa Rohelised kandidaadid hakkavad valituks osutudes kuuluma Euroopa Roheliste fraktsiooni. Roheliste ja Euroopa Vabaliidu ühises fraktsioonis on hetkel 43 liiget, neist 37 Rohelist. See ühendab rohelist maailmavaadet kandvaid parteisid kogu Euroopast ning on oma olemuselt üks ühtsemaid Euroopa Parlamendis. See on fraktsioon, kus üksteist tuntakse ja kuulatakse ning kus ka Eestist loodetavasti valitav üks saadik saab oma teemasid maksma panna. Olles fraktsiooni suuruselt Europarlamendis "keskmike" seas, osutuvad Roheliste hääled sageli otsustel kaalukeeleks. Euroopa Roheliste tegemistest oli pikemalt juttu "Grüüne" eelmises numbris. Ent kes parlamendis veel on?

Suurimate fraktsioonide mured

 Europarlamendi suurima, Euroopa Rahvapartei fraktsiooni moodustavad konservatiivid ja kristlikud demokraadid. Eestist kuulub sellesse poliitilisse perekonda IRL, kel Europarlamendis üks saadik. Hetkel kuulub konservatiivide fraktsiooni 286 saadikut. Suuruselt teise – sotsialistide fraktsiooni kuulub täna 217 saadikut. Eestist kuulub sinna hetkel 3 sotsiaaldemokraati, eelolevate valimiste järel saab neid olema oluliselt vähem. Veel kümnekonna aasta eest oldi Europarlamendi suurim fraktsioon, hiljem on valimiste konservatiividele alla jäädud.

Euroopa Parlamendi kahel suurimal poliitilisel perel – konservatiividel ja sotsialistidel – on vaatamata suurtele maailmavaatelisele erinevustele siiski mitmeid väga sarnaseid jooni. Esimene neist on loomulikult enam kui 200-liikmeline esindatus. Mis omakorda tähendab, et 5 aasta jooksul ei suudeta oma fraktsioonis kõigi mõttekaaslaste nimesid ja nägusid meelde jätta.

Tõsisem probleem on suurtel fraktsioonidel nende sisevastuolud. Need fraktsioonid moodustuvad liikmesriikide mitmekümnest erinevast parteist tulnud saadikuist ja ei konservatiivid ega sotsialistid ei hiilga üle-euroopalise ühtsusega. Sisemiste erimeelsuste tõttu ollakse raskustes fraktsiooni ühiste seisukohtade kujundamisel, palju aega ja energiat läheb omavaheliste maailmavaateliste erimeelsuste silumiseks. Selliste vastuolude suuruse ilmekaks näiteks on Briti konservatiivide otsus pärast eelolevaid valimisi fraktsioonist lahkuda ja liituda euroskeptikute fraktsiooniga. Täna on Briti konservatiive Euroopa Parlamendis 51. Kui 51 saadikut ei suuda 286-liikmelises fraktsiooni oma seisukohti soovitud määral kaitsta, siis mida suudab üks?

Reform ja Kesk liidus

Suuruselt kolmas fraktsioon – liberaalid – on eelmistega võrreldes mõnevõrra ühtsemad. Et aga Euroopa Parlamendi liberaalide fraktsiooni kuuluvad sõbralikult näiteks nii Reformierakonna kui Keskerakonna saadikud, on selge, et fraktsiooni ühtsusesse tuleb suhtuda teatud reservatsioonidega. Reformierakonna kui Keskerakonna saadikud on Brüsselis piltlikult öeldes pinginaabrid, seega jagavad sama maailmavaadet ja hääletavad ühtemoodi? Kuna ka 2009.a. valimiste järel soovitakse koos samasse fraktsiooni jääda, siis oleks neil erakondadel strateegiliselt mõistlik kogu valimiskampaania Eestis ühiselt planeerida, rahastada ja läbi viia.

Suurtes fraktsioonides suudab väikeriigist valitud üksik saadik oma ideed kuuldavaks teha, kui ollakse "sina peal" fraktsiooni juhtidega või kui omatakse oma fraktsioonis mõjukaid protežeesid. Hiigelsuure parlamendi kiires elus on sellise fraktsiooni üksik saadik õnnelik, kui saab parlamendi liftis fraktsiooni juhiga paar lauset vahetada. Nii ei jää teinegi kord muud üle, kui suunata oma aktiivsus kodumaa sisepoliitikasse, kus suudetakse rohkem saavutada.