Sattusin eile üle mitme aasta hääletama. Hääletama ses mõttes, et püüdma mööduvaid autosid peatada. Justnimelt püüdma, sest sain tiheda liiklusega Tallinna-Tartu tee ääres kätt tõstes peale alles tunniga :) |
Olin viimati hääletanud vist Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi korraldataval hääletusvõistlusel. Olen aidanud seda korraldada, aga mõnel aastal ka ise osalenud. Kõrget kohta pole minu hääletamispaarilistel võistlusmomendis muidugi loota, sest uutes kohtades on alati huvitav pikemalt ringi vaadata ja hommikuti telgis kaua magada. Samas olen tosina aasta eest sõitnud koos paarilisega Tartust hääletades Portugali ja tagasi, nii et ses mõttes päris ilma hääletamisõnneta ma vist ka ei ole.
Hääletamine on huvitav tegevus. Olen hääletades saanud autojuhtide peale, kes on veel näiteks 15 aastat hiljem küllalt selgelt meeles. Või võtnud ise peale põnevaid hääletajaid, kellega peetud jutuajamised meeles püsivad. Ja loomulikult jäävad meelde kõik need kohad, kus on tulnud lühemat või pikemat aega tee ääres seista. Seekord aitas mind Laevalt koju Tartusse päevinäinud Passati juht, kes sõidu jooksul sõnakestki ei lausunud, aga kelle kohta tean kinnitada, et ta on Hääletajate Sõber, sest ta korjas pärast mind veel 2 hääletajat peale.
Vaadates Tallinnast Tartu poole kulgevat sadakonda (enamasti pooltühja) autot endast mööda vuhisemas, püstitasin ühe hüpoteesi. Eesti teedel liigub kordades rohkem autosid kui nt kümmekond aastat tagasi. Teoreetiliselt peaks ka hääletajate tõenäosus peale saada olema nüüd kordades suurem. Kaldun siiski arvama, et 10 või 15 aasta eest sai Eestis hääletaja autole lihtsamini.
Autosid oli vähe(m) ja tänasest rohkem oldi harjunud "transat pakkuma" pereliikmetele, naabritele, sõpradele. Nii tundus ehk ka hääletajale küüdi pakkumine normaalsemana. Täna on harjutud üksi mugavas autos laiutama ja ilmselt puudub noorel autoomanikul üha enam ka isiklik kokkupuude hääletamisega. Kui oled ise nt tudengina palju hääletanud, siis jääd tõenäoliselt hiljem oma "auvõlga" tasuma ja hääletajaid peale korjama.
Aga võib-olla mulle ainult tundub, et hääletamist on vähemaks jäänud. Liigun ju ise ka linnade vahel pigem liinibussi ja rongi kui autoga ja pole teepervel toimuvaga piisavalt kursis.