Korruptsioon Europarlamendis on olnud viimase nädala konkurentsitult kuumim teema Brüsselis. Lobby-firma esindajateks maskeerunud Briti lehe Sunday Times ajakirjanikud võtsid rahapakkumisega vahele päris mitu saadikut. | |
Et järgnevat paremini mõista: Euroopa Parlamendi liikme kuupalk on 7442 EUR (116 000 krooni) pluss kontori-, side- ja transpordikulud ning raha paari nõuniku ülalpidamiseks. Pole paha. 5-aastane ametiaeg möödub aga märkamatult ja tulevikule mõtlev saadik hakkab varakult otsima võimaust ka edaspidi leivale või teenida.
Kui Europarlamenti tagasi ei valita, on muidugi võimalus minna tagasi kodumaisesse sisepoliitikasse. See ei tarvitse aga pärast Brüsseli suurte mängude kogemust näida piisavalt ahvatlevana. Nii ongi väga levinud praktika, et eurosaadikud (nagu ka Euroopa Liidu kõrged ametnikud) maanduvad pärast oma töö otsasaamist mõne Brüsselis toimetava firma palgal, et oma hea kontaktide võrgu ja siseinfo toel senisest oluliselt kõrgema palga eest endisi kolleege lobbyma hakata.
Aga Euroopa Parlamendi saadikute näitel ei pea mõne suurfirma palgale saamiseks ära ootama isegi parlamendist väljakukkumist. Koostööd saab alustada juba saadikuks olemise ajal, et "dividendid" hiljem välja võtta. Sunday Times’i ajakirjanikud kehastusid väljamõeldud lobby-firma esindajaks ning tegid Brüsselis ahvatleva pakkumise kokku 60 saadikule. Neist 14 olla vedu võtnud; esimese 4 kohta (rumeenlane, austerlane, sloveen ja hispaanlane) on ülesvõtted juba ka veebis nautimiseks üles riputatud, vt linke sealt: http://blog.brusselssunshine.eu/2011/03/cash-for-amendments-scandal-just-tip-of.html. Neist neljast kaks on juba vabatahtlikult tagasi astunud, ülejäänud kaks panevad siiani segast. Tuleb huviga oodata, kas ka mõnele eestlasele ahvatlev pakkumine tehti.
Sunday Times’i kavalpead tegi pakkumise tõenäoliselt turu keskmise hinnaga – 90 000 euro suurust aastapalka teenivatele saadikutele lubati 100 000 eurot lisateenistust aastas pelgalt selle eest, et need oleks valmis vajaduse tekkimisel esitama lobbyfirma pakutavaid parandusettepanekuid seaduseelnõudele. Austerlane Ernst Strassler kiitles vastuseks, et tal on juba 6 sellist püsisuhet (6*100000= 600000 EUR ehk ca 10 miljonit krooni aastas). Ent püsivaks mõjuagendiks olemise asemel on võimalik raha võtta ka ühekordse teenuseosutamise eest. Nagu varjatud kaameraga filmitud juppidest näha, küsis näiteks Rumeenia sotsialist Adrian Severin lobisti ühe parandusettepaneku edastamise eest 12 000 eurot (187 000 krooni). Väike lisasissetulek on raskel ajal ikka abiks.
Esmaspäeval alustab tööd Riigikogu uus koosseis.