Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Taksostreik 02.02.2016

blogi,
Print

Juhtusin eile uudistes nägema nooremarstide streiki Inglismaal. Sõbralikud ja naeratavad näod, plakatitega jalutavad inimesed. Prantsusmaal on kõneaineks äsjased ühistranspordi ja iseäranis taksojuhtude streigid. Siin on naeratusest asi kaugel, sest paljud üüber-taksojuhid said kere peale ja Pariisi tänavatel põletati autokumme. 

 Ma ei arva, et see on rahvuses kinni; vaevalt et Thatcheri aegadel kaevurid laiade naeratuste saatel streikisi pidasid. Pariis on meist kaugel, aga streik puudutas meiegi elu väga otseselt ja meeldivalt, sest ka koolis oli õpetajate streik ja lapsed nautisid puhkepäeva. Uku oli minu seletusega nõus, et ka õpetajad vajavad lastest puhkust, sest „Lapsed teevad ju palju pahandust.“

Aga Pariis ja taksondus on teema, mis on naeratustest ja naljast kaugel. Probleemi iva, nagu Prantsusmaal sageli, on konkurentsi puudumine või vähesus. Lühidalt – aastal 1937 seati Pariisi taksode arvu ülempiiriks 14 000. Tänaseks ehk 80 aastat hiljem on taksode arvu ülempiiri tõstetud, 15 900 taksoni... Voilà! Kuna nõudlus ületab kõrgelt pakkumise, siis on taksolitsentsid turul kõrges hinnas (maksvat üle 100 000 euro), aga kasum garanteeritud. Pensionile minev (või ärist lahkuv) taksojuht saab defitsiitse osaluse turul korralikuks rahasummaks teha, ses mõttes on investeering tasuv. Seda muidugi ainult juhul, kui defitsiit püsib ehk kui litsentse juurde ei anta või üüber-juhid püha turgu ei solgiks. Nagu kolleegidega liiklust blokeeriv Pariisi taksojuht France24 uudistes äsja traagiliselt teatas: „Konkurents on liiga suur.“ Kuna üüber-juht litsentsi eest ei maksa, siis ilmselt oleks lahenduseks, kui valitsus praegustele litsentsiomanikele midagi kompenseeriks ja turu vabaks laseks so litsentse massiliselt juurde annaks. Prantsusmaal on töötuid mitu miljonit ja on arvutatud, et 30 000 uut taksolitsentsi üle riigi looks koheselt ca 90 000 uut töökohta (üht litsentsi kasutab paar-kolm juhti, kes vahetuste kaupa töötavad). Aga vaba turg ja Prantsusmaa muidugi ühte lausesse väga ei sobi. Kultuurilises mõttes on see muidugi armas, praktilises elus teinekord väga tüütu.